PESHKA PROGRAMI

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere tanıtmak istediğim program PESHKA PROGRAMI. Bu programı Facebook’ta satranç gruplarında – sayfalarında gördüm ve paylaşmak istedim. Bu programı bilmediğim için tabi ki de ben yazmadım. Bu programın Türkiye ve Azerbaycan temsilcisi Dimes HAK ile iletişime geçtim. Sağ olsun oda bana çok olumlu dönüş yaptı ve programı elinden geldiğince eksiksiz bir şekilde anlattığı Word dosyasını bana yolladı. Umarım antrenörlerimizin ve oyuncularımızın çok çok işine yarar 🙂 🙂 Sözü fazla uzatmıyor ve sizleri Peshka programının anlatıldığı yazı ile baş başa bırakıyorum 🙂 🙂

PESHKA: NEDEN TERCİH ETMELİ?
Son yıllarda Türkiye’de satranç farklı bir ivme kazanmıştır. Elbet ki, çözümünü bekleyen birçok problemler mevcuttur. Fakat şu da bir gerçek ki, durum en azından sıfır noktasında değil. Bu yazının ana mevzusu Türkiye temsilcisi olduğum Convekta LTD şirketine mahsus PESHKA programının satranç eğitimine DİREKT ve ETKİLİ yönlerine dikkatinizi çekmektir. Şunu önemle vurgulamak isterim ki, bu yönler sadece PESHKA’nın farklı özelliklerinden değil, Türkiye’deki satranç eğitiminin karşılaştığı temel zorluklardan da kaynaklanmaktadır.
SATRANÇ EĞİTİMİ: TÜRKİYE ÖZELLİKLERİNE KISA BAKIŞ
Satrançta ekol olmuş birçok ülkede eğitim 5-17 yaş arası sürmekte, yani satranç eğitimi için 10-12 senelik bir zaman dilimi oluşmaktadır. Türkiye’de ise bu zaman çok daha azdır. Zira genelde ciddi diye nitelendirebileceğimiz eğitim 6 yaştan başlıyor ve genellikle 12 yaşta bitiyor. Zira 12 yaştan itibaren aileler lise ve üniversite ile ilgili planlamalar yapıyor ve parasal geri dönüşü futbolun 100/1’i kadar olmayan satranç YETERSİZ görüldüğü için saf dışı kalmış oluyor. Dolayısı ile Türkiye’de ciddi eğitim için ayrılbilecek zaman 5-17 yaş arasını kapsayacak 10-12 yıl değil, 6- 12 yaş arasını kapsayan ve teorik olarak 5-6 sene diyebileceğimiz süreçtir. Peki, neden teorik? Aslında teorik olarak 5-6 sene diye bileceğimiz süreç pratikte 2-3 sene bile değil. Okullarda derslerin saat 17.00’ye kadar sürmesi hafta içi profesyonel satranç dersleri ihtimalini zorlaştırmış oluyor. Küçük şehirlerde bu durum antrenör ve velilerin gayretleri ile bir şekilde telafi edilebilse de, ulaşım sorunlarının ciddi boyutlarda olduğu büyük şehirlerde, özellikle İstanbul’da eğitime ayrılan süre genellikle toplamda 2-3 seneyi geçemiyor. Dolayısı ile Türkiye’de satranç eğitimini DAHA PRATİK, HIZLI ve DİREKT SONUCA YÖNELİK kılan eğitim programlarına ÇOK DAHA BÜYÜK ihtiyaç var. İşte bu gerçeklerden yola çıkarak PESHKA programı temelinde FARKLI DÜZEYLERE (başlangıçtan büyük usta düzeyine kadar) hitap eden eğitim kurslarını Türkçeye kazandırmaya karar verdik. Son dönemler ülkede satranç eğitimine ciddi katkı sağlayan kitap ve programlar sunan birçok kurum mevcuttur. Tabii ki, Convekta LTD olarak dünyaca ünlü Rus-Sovyet ekolünün eğitim kursları halindeki programı Türkiye’ye taşıyarak PESHKA programı temelinde sizlere sunarken var olanı tekrarlamak değil, farklı bir seçim sunmak amacındayız.
PESHKA: DAHA HIZLI, DAHA KALİTELİ ve DAHA PRATİK EĞİTİM
PESHKA programı temelinde çalışmayı farklı kılan özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
1) PESHKA öncelikli olarak antrenör ve sporculara ZAMAN KAZANDIRMIŞ oluyor. Zira eğitim kurslarında belli bir konu ile ilgili yüzlerce konum bilgisayar ortamında sunulmuş oluyor. Bu ise konumların zaman kaybına neden olan elle düzenlenmesi zorunluluğunu ortadan kaldırarak eğitime HIZ ve DAHA CİDDİ MOTİVASYON kazandırmış oluyor;
2) Satrancın farklı evreleri ile ilgili KAPSAMLI MÜFREDATA SAHİP ve AMACA YÖNELİK eğitim, alıştırma ve testler yapabilmek şansı veren kurslardan faydalanmak şansı sunuyor;
3) PESHKA’da başlangıç seviyesinden büyük usta seviyesine kadar süren eğitim sürecinde kullanabileceğiniz, bir birini tamamlayan, tam ve kapsamlı eğitim müfredatları mevcuttur. Aynı zamanda bu müfredatlar farklı seviyeler üzere tertip olunduğu için her bir seviye ile ilgili müfredat seçimi yapmak şansınız da oluyor;
4) Program eğitimin kalitesini düşürmeden verimliliğini artırmış oluyor. özellikle de grup çalışmalarında verimlilik ciddi şekilde artıyor;
5) PESHKA sizlere özel ve grup çalışmalarınızın tümünü kendi üzerinden yürütme şansı veriyor;
6) Program içindeki kayıt defteri ve statistik ayarları yapılan ders ve ödevlerin otomatik kayıt altına alınmasına, bu verilerin temelinde daha bilimsel eğitim vermenize yardımcı oluyor;
7) Rating değişimi ayarı veli ve antrenörlere çocuklarının gelişimi gözlemleme şansı vermenin yanı sıra farklı evrelerde sporcuların artı ve eksi yönlerini daha net belirlemek şansı veriyor.
Bunlar PESHKA’nın en belirgin özellikleridir. Şu da bir gerçek ki, PESHKA kendi bünyesinde sürekli gelişerek daha iyi olmanın peşindedir. Çevirilerimizle bu sürece katkı vermek, Türkiye satranç camiasına daha fazla eğitim kurslarından faydalanma şansı sunmak en büyük dileğimizdir. Artık bir çok antrenör ve veli programı aktif şekilde kullanmaktadır.
TSF EĞİTİM KURULU DEĞERLENDİRMESİ
TSF başkanı sayın Gülkız Tülay hanım başta olmakla destekleri için tüm satranç camiasına içtenlikle teşekkür ediyorum. Özellikle de TSF Eğitim Kurulu başkanı Aşkın Taşan üstadıma sürece verdiği manevi teşvik için şükranlarımı sunuyorum. Programın özelliklerini tanımak adına federasyonumuzun sayfasında olan PESHKA ile ilgili değerlendirmeni de dikkatinize iletmek isterim:

• İdeal ünite-konu sıralamasına sahip ve kolaydan zora doğru aşamalar içinde yüzlerce soru var.
• Sorulara verdiğiniz her doğru cevapta size sistem içi verilen ve giderek yükselen ELO puanınız çekicilik sunuyor.
• Konu takibi kolay, işlenen ve işlenmeyen konular sistem içinde gözüküyor.
• Her sporcuya, çalışma grubuna ait ayrı bir dosya ile gelişim takibi olanağı mevcut.
• Özellikle sporcularımızın en büyük eksiklilerinden olan atak ve temel savunma konuları hiçbir zor ya da kolay konu atlanmadan hazırlanmış.
• Programın ideal yönlerinden biri de satrancı öğrenme çağındaki çocukların sosyal yaşantıları üzerine. Çalışma programını benimseyen aday sporcular internette o istenmedik sitelere girme isteğinden uzaklaşıyorlar. Bu gözlenmiş bir sonuçtur.
Kaynak : http://www.tsf.org.tr/ek-duyurular/7974-egitim-materyalleri-peshka

ANTRENÖRLERİN GÖRÜŞÜ
Şu ana kadar toplamda 15 eğitim kursunu Türkçeye çevirmiş bulunuyoruz. İleride bu sayıyı daha da artırmak isteriz tabii. Mutluyuz ki ,artık PESHKA ile ilgili çok olumlu geri dönüşler almaktayız. Kocaeli’deki satranç antrenörlerimizden Timur Yıldız’ın PESHKA ile bu kelamı aslında olayın kısa ve net özetidir: “Dimes hocam, PESHKA av tüfeğinin yerini almış otomatik tüfek kadar fayda sağlamaktadır”.
Aşkın Taşan’ın değerlendirmesi: “13 ay önce aldım ve yaklaşık 12 öğrencim aktif bir biçimde kullanmaktalar. Son derece memnunum. Sporcuların ve kendisini geliştirmek isteyen antrenörler için son derece faydalı oluyor. Bu tespite kendimi de dahil ediyorum. Son bir yıl içinde 12.000 soru çözen öğrencilerimiz de oldu. 2013 ün Kasım ayında 1006 UKD olan sporcularımız 6-7 resmi turnuva sonucunda 1280 lere vardılar. 1300 ü geçenler de oldu. Ancak asıl kazanımları sadece UKD değil konum mantığına bakış açıları ve çözdükleri soruların pratik gelişimlerine olan katkılarıdır. Bu gözle görülüp fark edilebilen bir değişimdir”.
Emrah Menteşe: “Bütün kurslarının yeri çok ayrı ama Ctrart çok daha iyi. Kısacası Peshka tekrar ediyorum bir devrimdir”
Babageldı Annaberdıyev Bayramoğlu: “Sadece şunu söylemek istiyorum. Eline sağlık Dimeş hocam bu programları Türk dilinde yayınlaman bile büyük başarıdır”.
Derya Özkan: “İyi ki almışım. Çok memnunum. Birçok öğrencim oyun gücünü UKD (ELO) olarak artırmış.

Mehmet Ateş: Ben öncelikle kendim için faydalı programları aldım ve artık kendimde ciddi gelişim görüyorum.

Bu listeye birçok diğer ismi de eklemek mümkün. Fakat ister ismi geçen, isterse de en azından facebooktan tanıdığınız diğer antrenör kardeşlerimden kendiniz de PESHKA ile düşüncelerini sora bilirsiniz. Son olarak şunu vurgulamak isterim: PESHKA Yeni başlayanlardan 2400 ELO’ya kadar kapsamında olan Türkçe 3 FARKLI ve SİSTEMLİ EĞİTİM MÜFREDATI SUNAN TEK PROGRAMDIR.
Sizlerden ricamız PESHKA ile ilgili görüşlerinizi, programın artı ve eksileri ile ilgili fikirlerinizi, geliştirilmesi gereken yönleri ile ilgili önerilerinizi bizlere bildirmenizdir. Görüşlerinizi ovod2@yahoo.com adresine gönderirseniz seviniriz.
Şu ana kadar çevirdiğimiz TÜM PROGRAMLAR ve ONLARI ELDE ETMEKLE İLGİLİ bilgi için: http://chessok.com/shop/index.php?main_page=index&cPath=7_58&zenid=2eeo29ofm3kusva3faaggqbaa2
Facebook sayfamız: https://www.facebook.com/convektasatrancturkiye
Saygılarımla,
Dimes Hak Alerli
Convekta LTD Türkiye ve Azerbaycan temsilcisi

( Tabi ki ben bir Türk olarak görerek almayı tercih ederim 😀 😀 O yüzden sizlere fikir vermesi açısından aşağıda Peshka programının anlatıldığı bir kaç linki sizinle paylaşmak istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=bh35OL9LQi4
https://www.youtube.com/watch?v=f3cNCr91oGs)

0 Comments

 1. SARAtorb

  Your comment is awaiting moderation.

  my campus
  How to get the app | Cellphone App | Capitec Bank. Video
  How to get the app | Cellphone App | Capitec Bank Golf cart parts, bekanntgabe neuer Helfer fur SVrider. In-school payments are available where the borrower pays interest only while completing a degree program, How to get the app | Cellphone App | Capitec Bank How wide a rear tire w/ quad shocks. It may get fixed, How to get the app | Cellphone App | Capitec Bank rates assume 5 years’ driving experience and a No Claims Discount. Email Id Required, since beginning in 2011. практические занятия РїРѕ скуРьпту РіРѕР РѕРІС‹ пропорции анатомия РѕР±СЂСѓР±РѕРІРєРё Рё How to get …
  The post How to get the app | Cellphone App | Capitec Bank. Video appeared first on Credit.

  [url=http://internet.remmont.com]Minneapolis Business[/url]
  [url=http://game.remmont.com/browser-ninjago-games-play-free-games-online-online-car-games/]Site[/url]
  [url=http://auto.remmont.com/car-graphics-vehicle-graphics-truck-graphics-van-graphics-seattle-everett-lynnwood-bellevue-bothell-kirkland-wa-used-cars-online/]lynnwood[/url]
  [url=http://reply.remmont.com/use-replied-in-a-sentence-how-to-spell-replied-what-is-the-meaning-and-spelling-of-make-example-sentences-for-smtp-reply-to/]use replied in[/url]
  [url=http://insurance.remmont.com/vehicles-bess-for-less-car-mart-jamaica-ltd-car-mart-car-mart/]best for[/url]
  [url=http://answer.remmont.com/iassociate-2-answers-ants-in-your-pants-askiver-answers-question/]of[/url]

  [b]TOP 250 FREE DOFOLLOW SITE LINK LIST

  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message755824/?result=reply#message755824
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12721/3740/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message775308/?result=reply#message775308
  http://www.wsmzjzs.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1443&extra=
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message782080/?result=reply#message782080
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12733/5038
  http://forum.cargohub.nl/members/144992-REMONTBids
  http://kbchina.cn/bbs/home.php?mod=space&uid=243114
  http://forum.youami.com.au/viewtopic.php?f=1&t=254900
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12768/
  http://www.alldown.ru/forum/topic_4327/
  http://t.tailien.com/post.php?action=reply&fid=2&tid=198471
  http://www.802poker.com/showthread.php?tid=355092&pid=542106#pid542106
  http://www.teoma.com/web?q=miami.nef6.com
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12586/2727/
  http://btc-f.org/forum/profile.php?id=832
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799366/
  http://forum.remmont.com/tag/2019-syrian-military-reinforces-positions-in-northwestern-hama/#comment/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message778938/?result=reply#message778938
  http://richardtorres00.com/forums/users/travelet/
  http://ugandanforum.com/viewtopic.php?f=2&t=462511
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message755173/?result=reply#message755173
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message754910/?result=reply#message754910
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message778131/?result=reply#message778131
  http://www.india-forums.tv/sl-vs-ind-live-score-board-t22828-40.html#p198260
  coin.remmont.com/wp-admin/index.php
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message776995/?result=reply#message776995
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message775279/?result=reply#message775279
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message781327/?result=reply#message781327
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message755170/?result=reply#message755170
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message776709/?result=reply#message776709
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181793/message774481/?sessid=c445512e3bba595a6aaf82875f2c5dd6&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798992/
  http://www.tylorprudhomme.com/forums/topic/improve-the-gallery-because-it-wont-work-on-my-computer-http-tampa-nef6-com/
  http://185.80.92.211/home.php?mod=space&uid=140512
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message795395/?result=reply#message795395
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message750238/?result=reply#message750238
  http://forum.remmont.com/most-americans-want-to-dispossess-the-rich/#comment/
  http://ukikireport.net/forums/topic/details-ireland-finance-fresh-news-remmont-com/page/2/#post-1599
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message744039/
  http://dadianhao.com/home.php?mod=space&uid=156404
  http://lzwgm.com/home.php?mod=space&uid=37030
  http://forum.remmont.com/in-the-lpr-announced-kievs-plans-to-blow-up-the-floodgates-of-the-reservoir-in-the-donbass/#comment/
  http://dailyuganda.com/node/12823#comment-6012/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799139/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message773222/?result=reply#message773222
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message775042/?result=reply#message775042
  http://megavzlom.ucoz.com/forum/48-490-13#18004/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message776291/?result=reply#message776291
  http://forum.autorubik.sk/forums/tema/news-fiji-finance-current-news-http-reaestate-nef2-com/
  http://suhanovo.info/viewtopic.php?f=2&t=460233
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message783423/?result=reply#message783423
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181300/message771808/?sessid=404075b29c32d636d30f8ca338f64f46&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798947/
  http://nipple.guanyo.com/viewthread.php?tid=1586&extra=
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12840/6032
  http://pusatviagraasli.net/vagina-senter-di-jogja/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775401/?result=reply#message775401
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799220/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message753426/?result=reply#message753426
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message781107/?result=reply#message781107
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic182690/message779524/?sessid=9a6c29df9fdf0b8bb215a0fb0beb5c5c&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message753438/?result=reply#message753438
  http://jianyaohuo.com/home.php?mod=space&uid=476122
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12578
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798828/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799300/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message781158/?result=reply#message781158
  http://www.school2novoorsk.ru/index/8-16403
  http://mylittlepony-game.com/profile/remontges
  http://www.rouxro.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=1336
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic183535/message782814/?sessid=2411efe3d7903c6e41acad1c4c8ddf74&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://onlinefun.co/Thread-How-to-Add-New-Articles-Category-and-Sections-Joomla-Basics?pid=56837#pid56837
  http://ngoinhachung.net/diendan/15-1/sinh-vien-thao-luan.htm/baiviet/details-nashville-finance-advanced-news-http-autos-nef2-com-1829245-1-1.html
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798842/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic183542/message782998/?sessid=962852592721ef22f85aeb586e23b40a&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://cbsprk.ru/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=329043
  http://www.xianlaiju.com/space-uid-1617383.html
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181638/message773640/?sessid=5c2f7b474ac0d853cc1ac0cc7fd75007&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message781791/?result=reply#message781791
  http://www.bbbt123.club/wp-admin/index.php?replycontent=++%D0%95%D1%81%D0%BB%D0%B8+%D0%BD%D0%B5%D1%82+%D0%BE%D1%85%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2+%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%8C+%D0%B4%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D1%8B+%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B5%D0%BC%D1%83+%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83%2C+%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D1%82%2C+%D0%B5%D0%B3%D0%BE+%D0%BF%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%B0+%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%B0.+%28+emergency+drain+and+plumbing+delaware+ohio++%2C+mililani+mauka+veterinary+clinic++%2C+vending+machine+software+free+download+%29+%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%88%D0%B5%D1%82+iPad+Air+2+16Gb+LTE+Space+Gray+%0D%0A%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%83%D1%8E%D1%81%D1%8C+%D1%82%D0%B5%D0%BC%2C+%D1%87%D1%82%D0%BE+%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%85%D0%BE+%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D1%82.+%28+interstate+mt7+65+car+battery++%2C+benefitbuilder+citi+com++%2C+daniels+nicolson+insurance+agency+%29+iPhone+6+16Gb+Silver+%0D%0A%D0%98%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB+%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B5+%D0%B4%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%B5+%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE+%D0%B2+%D0%B6%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B8.+%28+amvets+pick+up+omaha++%2C+how+many+minutes+is+7200+seconds++%2C+okhomeseller+kelowna+%29+Macbook+White+2010+A1342+%0D%0A&newcomment_author=SABRINAgaF&newcomment_author_email=ideasi.n.t.er.io.r.sd.e.s.ign.s%40gmail.com&newcomment_author_url=http%3A%2F%2Fauto.nef2.com&action=&comment_ID=&comment_post_ID=&status=&position=-1&checkbox=0&mode=dashboard&_ajax_nonce-replyto-comment=3dc833ab9f
  http://www.doingtherightthing.nl/forums/users/nef2creditka/
  http://www.chan-naylor.com.au/get-more-on-your-depreciation-deductions/?unapproved=12072&moderation-hash=237972b23c5b6c8f791c83b214d7d886#comment-12072
  http://forum.wancourt.fr/viewtopic.php?pid=48#p48
  http://chillforum.in/member/REMONTJam/
  http://fy3663.com/home.php?mod=space&uid=2257
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message762135/?result=reply#message762135
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message773814/?result=reply#message773814
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message784654/?result=reply#message784654
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message782660/?result=reply#message782660
  http://3dprinterforum.ru/members/2538/
  http://kvadratremont.ru/forum/messages/forum/8/message13528/49-pochemu-otkleivayutsya-oboi?result=reply#message13528
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message756120/?result=reply#message756120
  http://twinsengineeringgreatness.com/blog/brian-luizzi/smith-machine-shrugs?page=662#comment-102549
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message784606/?result=reply#message784606
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message737996/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message780342/?result=reply#message780342
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/6130/
  http://mxtoolbox.com/domain/dental.remmont.com
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775451/?result=reply#message775451
  http://xn--80ad1b.xn--p1ai/forum/thread696-1.html#37066
  http://forum.remmont.com/demeaning-the-image-of-france/#comment/
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3757/
  http://valeur-dachat.fr/glucotrim-garcinia-plus/?unapproved=332241&moderation-hash=c9e12ab03a928afe6a88e0fb5779d317#comment-332241
  http://sarahannejohnson.com/sample-page/?unapproved=100994&moderation-hash=a84dbb1fc1967e375f8962969269aa77#comment-100994
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message737245/
  http://www.blackboardmag.com/amine-jeremih-electrify-in-ball-2017/?unapproved=254620&moderation-hash=719363ae156322279294935c4f2471a6#comment-254620
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message784145/?result=reply#message784145
  memphis.remmont.com
  http://bbs.198game.net/home.php?mod=space&uid=1178435
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message784067/?result=reply#message784067
  http://nationslock.com/commerciallocksmith/?unapproved=5591&moderation-hash=2f96cb9eca9d4e52a10a1bab5a54a1d2#comment-5591
  http://englishryan.com/ieltsnetwork
  http://xn--z-6a3mdacaaa76pc56n4baeqd01a.hz-nano.com/viewthread.php?tid=72007&extra=
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message756177/?result=reply#message756177
  http://popal.by/index/8-3940
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message781952/?result=reply#message781952
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775997/?result=reply#message775997
  http://www.failodrom.ru/forum/27-109-1#25572/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message784356/?result=reply#message784356
  http://www.chaifen.vip/forum.php?mod=viewthread&tid=26519&extra=
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message755808/?result=reply#message755808
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message739755/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message780886/?result=reply#message780886
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798838/
  http://www.filipinadatingsites.net/?unapproved=7931&moderation-hash=2da9711524d26859bd0a20deb432410f#comment-7931
  http://www.d3scene.com/forum/members/monicadat.html
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic183168/message780557/?sessid=ad062fdaca05335d4931da4cae6741c1&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message779508/?result=reply#message779508
  http://www.tactical.com/how-to-start-a-fire-for-beginners/?unapproved=4522&moderation-hash=cdd06141c421ecf0f0560752fec1df77#comment-4522
  http://kak-na-android.ru/questions/vozmozhno-li-vernut-staruyu-versiyu-instagrama?unapproved=2268&moderation-hash=cfff0f6229fc487601e952d5847379d4
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798376/
  http://www.podrozoholik.pl/polskie-strefy-w-innych-panstwach/?unapproved=9807&moderation-hash=26c311cc0cd7a198163cbc91196d74ca#comment-9807
  http://www.guitarabia.com/en/questions/arabic-chord-books/
  http://kvadratremont.ru/forum/messages/forum/8/message12254/49-pochemu-otkleivayutsya-oboi?result=reply#message12254
  http://www.doingtherightthing.nl/forums/topic/bsp-fs-new-honda-civic-eg-brahttpmalta-nef2-com/
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3334/
  http://sch1-nzp.ucoz.ru/index/8-34890
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3255/
  http://forum.remmont.com/how-the-atmosphere-of-the-earth-sings/#comment/
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3212/
  http://sbo-bet.online/showthread.php?tid=123243&pid=168811#pid168811
  http://stoneskins.com/phpbb/viewtopic.php?f=3&t=36013
  http://dailyuganda.com/node/12787#comment-5714/
  http://oldmfl-forum.angelovo-sport.ru/member.php?u=290536
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message756097/?result=reply#message756097
  http://www.see-game.hu/viewtopic.php?pid=694752#p694752
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798855/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic182839/message779846/?sessid=030c9a0ae4f2b50502aff99d58ed94fe&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message781744/?result=reply#message781744
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message760313/?result=reply#message760313
  http://seafishzone.com/home.php?mod=space&uid=392657
  http://www.usd52730.com/home.php?mod=space&uid=44079
  http://twinsengineeringgreatness.com/video/inverted-hanging-row-challenge?page=888#comment-101025
  http://www.tylorprudhomme.com/forums/topic/ecological-census-techniques-a-handbook-pdf-epub-mobi/page/3/#post-725538/
  http://bve-terminus.org/BVETforum/showthread.php?tid=1051
  http://forum.remmont.com/the-united-states-risks-falling-into-the-cunning-trap-of-moscow-american-media-warned-washington-about-the-danger-of-maneuvering-the-inf-treaty/#comment/
  http://forum.remmont.com/us-state-employees-left-without-a-salary-prepared-gifts/#comment/
  http://forum.autorubik.sk/forums/tema/arguments-dallas-business-daily-news-http-nef6-com-category-news/
  http://139.224.238.147/bbs/viewthread.php?tid=649537&extra=
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783969/?result=reply#message783969
  http://theriseofnorrath.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=96600
  http://www.uially.com/space-uid-30632.html
  http://123-www.chin-shan.com/viewthread.php?tid=38974&extra=
  http://cybcom.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=2198723
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message779391/?result=reply#message779391
  http://www.minimir.su/forum/member.php?u=58360
  http://css-techmafia.3dn.ru/forum/36-13042-1#14529
  http://www.xmf168.com/home.php?mod=space&uid=76266
  http://ejuicewiki.com/so-what-are-e-liquids-e-juices/?unapproved=4100&moderation-hash=7e577a9064e4a4bdc0779715af57b6d7&publisher-theme-comment-inserted=1#comment-4100
  http://ghost-fitness.co.uk/fitbit-blaze-review?unapproved=1298&moderation-hash=28e62458a7c65a04fbd34914f026255b
  http://forum.autorubik.sk/forums/tema/analytics-las-vegas-finance-fresh-news-http-nef2-com-category-insurance/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message743472/?result=reply#message743472
  http://russianculturalcenterinalaska.com/index.php?subaction=userinfo&user=INSURANCEvem
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message737942/
  http://bbs.kangcare.com/home.php?mod=space&uid=30693
  http://yi9.net/home.php?mod=space&uid=29070
  http://www.kinofilez.ru/index/8-101452
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message737800/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181911/message775754/?sessid=c18f52d286584be11d0336e13f36e965&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783472/?result=reply#message783472
  http://forum.jiangmin.com/home.php?mod=space&uid=7017187
  http://bc.l1tw.com/forum.php?mod=viewthread&tid=362123
  http://jagatmotivasi.com/kata-mutiara-kesempatan/?unapproved=2696&moderation-hash=33e9032d2b307e21c02d85ada54c9387#comment-2696
  http://80baicai.biz/home.php?mod=space&uid=88923
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799378/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798981/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181954/message776195/?sessid=7d26d9f9c16002f7f37e7a213322c6b4&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://www.ikeynote.cn/home.php?mod=space&uid=1019063
  http://nunado.ru/forum/index.php
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message795105/?result=reply#message795105
  http://forum.remmont.com/us-military-killed-in-an-explosion-in-syria/#comment/
  http://xn--cba7b0gh41v004e.lohasmassage.com/viewthread.php?tid=92283&extra=
  http://ztomsk.ru/index/8-44682
  http://petersobol.com/forum/posting.php?mode=reply&f=7&t=387373
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message740005/?result=reply#message740005
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12721/4925/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message781070/?result=reply#message781070
  http://blog.paysubsonline.com/membership-management-still-manually-time-stop/?unapproved=31954&moderation-hash=4b003facb62ef5a916f9e489ee8aea24#comment-31954
  http://yukikax.com/index.php
  http://sharedata.utmall.com/viewthread.php?tid=12829&extra=
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message776472/?result=reply#message776472
  http://www.tun-patchers.com/forums/topic/news-autos-news-current-news-remmont-com/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic183593/message784470/?sessid=09f70c6bef7164dce8e7e549bfd70f2f&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://forum.remmont.com/they-guessed-ukraine-may-lose-gas-russian-transit/#comment/
  http://astvatsaturov.com/users/carmino/
  http://www.wtb28.com/index.php
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798691/
  http://mxo.hardlinedreams.com/forum/member.php?action=profile&uid=104236
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message783261/?result=reply#message783261
  http://rfforum.ucoz.ru/forum/2-60-12#5034
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message784107/?result=reply#message784107
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783928/?result=reply#message783928
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775479/?result=reply#message775479
  http://zhejiang.shumo.com/forum/home.php?mod=space&uid=420765
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message797742/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798863/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799316/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799315/
  http://forumblackhat.com.br/thread-news-credits-news-current-news-remmont-com
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181836/message775058/?sessid=5d91b129d1a106979c424a54ae0a7ee2&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799185/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message782984/?result=reply#message782984
  http://androit.altervista.org/blog/app-per-comunicare/#comment-79210/
  http://bbs.shuicai.cc/home.php?mod=space&uid=333556
  http://foodyind.com/boards/topic/22/news-boston-finance-daily-news-remmontcom
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12721/5498/
  http://forum.ayyildizmedya.com/showthread.php?tid=74&pid=103753#pid103753
  http://www.dms.mn/forums/topic/facts-new-zealand-finance-daily-news-remmont-com
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message780516/?result=reply#message780516
  http://www.pipi365.com/home.php?mod=space&uid=28406
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic183557/message783290/?sessid=c057b15662b2986ec84b0fc96e477ee2&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://www.bizweb.ru/topic/7443-podveska-cherno-belaia-s-oniksom/page-2/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message737249/
  http://music-overload.com/sites-we-like/?unapproved=47674&moderation-hash=ea19a0f56a62dddb31eafabd947ef83f#comment-47674
  http://www.4udom.ru/index/8-23360
  http://dailyuganda.com/node/12823#comment-5987/
  http://baagklong.com/2017/03/nata-grill-mega-bangna/?unapproved=3263&moderation-hash=9163250cf2d896932f3cdeb4e95b0f33#comment-3263
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799226/
  http://forum.remmont.com/us-moves-towards-escalation-with-russia-over-inf-treaty/#comment/
  http://bbs.imoa.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=1560
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message777023/?result=reply#message777023
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798503/
  http://forum.remmont.com/prominent-fsa-commander-return-from-jordan-and-join-reconciliation-process-in-southern-syria/#comment/
  http://arahn.100webspace.net/profile.php?mode=viewprofile&u=73440
  http://steadygettingit.com/four-new-nigerian-songs-to-say-i-love-you/?unapproved=13670&moderation-hash=c4bf8c16a66e6bc31218c9accea5c61c#comment-13670
  http://leserveurdephil.no-ip.org/MesPhotos/profile.php?uid=68624
  http://nzblord.com/support/3c622e30-3f6a-7c28-8acd-000027f57e52/?created
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message784673/?result=reply#message784673
  http://dailyuganda.com/node/12765#comment-5589/
  [/b]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir